Forretningsudvalget

Forretningsudvalget fastlægger foreningens strategi på det erhvervspolitiske område. Forretningsudvalget er ansvarlig for den overordnede arbejdsdeling mellem Hovedbestyrelsen og Forretningsudvalget og Formandskabet i forhold til sager af tværgående karakter.

Forretningsudvalget består af følgende repræsentanter.

Forretningsudvalget

Repræsenterer Navn og adresse  Kontaktinfo
Formand

Søren Søndergaard
Førstballevej 45
7321 Gadbjerg

M: 2048 7713
E: sors@lf.dk
Næstformand

Gdr. Asger Krogsgaard
Søndervig Landevej 9
6950 Ringkjøbing

M: 2169 5111
E: akr@lf.dk
Viceformand - landboforeningerne

Thor Gunnar Kofoed
Knarregård, Ibskervej 25
3730 Neksø

M: 2623 1114
E: tgk@lf.dk


Viceformand - familielandbruget

Lone Andersen
Østergårdevej 16, Lyhne
6880 Tarm

M: 2148 0077
E: lon@lf.dk


Viceformand - virksomhedssiden

Steen Nørgaard Madsen
Sorringvej 77, Voel
8600 Silkeborg

M: 4027 0265
E: Steen.norgaard.madsen@arlafoods.com

Viceformand - virksomhedssiden

Christian Høegh-Andersen
Luenhøj, Sdr. Kirkebyvej 7
4800 Nykøbing F

M: 2041 8076
E: hoegh-andersen@luenhoej.dk

Foreninger 

Landboforeningerne (syd)

Henrik Jessen
Lillebjergvej 3
6534 Agerskov

M: 6136 6060
E: henrik@jessen-is.dk

Landboforeningerne (syd) 

Torben Lyngsøe Povlsen
Frederikshøj, Kogsbøllevej 66E
5871 Frørup

M: 4027 2755
E: tlp@ledstedlund.dk

Landboforeningerne (midt)

Gdr. Kristian Gade
Fårevej 24, Flynder
7650 Bøvlingbjerg

M: 6176 8400
E: kgadehsl@gmail.com

Landboforeningerne (midt)
Hans Gæmelke

Estruplundvej 51, Ingerslev
8950 Ørsted

M: 4029 4111
E: hans@lundballegaard.dk

Landboforeningerne (nord)

Carl Chr. Pedersen
Nejsigvej 31, Ø Hassing
9362 Gandrup

M: 4050 9310
E: ccp@vesternejsig.dk

Landboforeningerne (Sjælland)

Lars Jonsson
Hillerødvej 70
3540 Lynge

M: 4016 6016
E: formanden@nola.dk

Familielandbruget

Henrik Bertelsen
Stavnsbjergvej 19
6600 Vejen

M: 4037 4635
E: stavnsbjerg19@gmail.com

Sektionen for Større Jordbrug Helle Reedtz-Thott

Gavnø 2
4700 Næstved

M: 5570 0200
E: hrt@gavno.dk

Virksomheder og Brancher

Mælk
Arla Foods

René Lund Hansen
Aarsvej 40
9670 Løgstør

M: 4037 9594
E: rehae@arlafoods.com

Mælk
Arla Foods

Hanne Søndergaard
Sønderhøj 14
8260 Viby J

 

M: 8938 1050
E: haso@arlafoods.com

Kød
Danish Crown

Karl Christian Møller
Marsvej 43
8960 Randers

M: 2922 2383
E: kcm@danishcrown.dk

Kød
Tican Fresh Meat A/S

Sebastian Laursen
Strandvejen 6
7700 Thisted

M: 3140 0050
E: Sebastian.laursen@tican.dk

Planter
KMC/AKV

Viggo Conradsen
Nødbjerggård, Debelvej 58B
6753 Agerbæk

M: 2177 8218
E: vnc@noedbjerggaard.dk


Agri Business
DLG

Dorte Bak Himmelstrup
Assensvej 9A, Kirkeby
5771 Stenstrup

 

M: 2961 5012
E: dorte@kokkenborg.com
Agri Business

Følger

 

 
Dansk Agroindstrustri

Jens-Peter Lundgaard
JEMA, Kløservejb 2, Sahl
8850 Bjerringbro

 

M: 2049 2210
E: jp@jema.as

Branchefællesskaber

Fjerkræ Martin Hjort Jensen

Øster Snedevej 35
7120 Vejle Ø

M: 2426 9286
E: martin@mariesminde.net

Gris

Erik Larsen
Dyrehavegård, Lundbyvej 12
4261 Dalmose

M: 4092 6730
E: ela@lf.dk

Kvæg Christian Lund

Skodborg Kirkevej 5
6630 Rødding

M: 4020 8404
E: christian@skatkaer.dk

Planter  Torben Hansen

Tågerødvej 1
4681 Herfølge

M: 4027 6704
E: th@vkst.dk

Økologi

Hans Erik Jørgensen
Møllergyden 3
5683 Haarby

M: 4073 1133
E: hans.erik@risbjerg.nu

Økonomi & Virksomhedsledelse Anders Harck

Krogsgårdsvej 55
6731 Tjæreborg

M: 2325 6473
E: harck@mail.dk