
Martin Hjort Jensen (tv.) med den nyvalgte formand Jeppe Mouritsen.
Jeppe Mouritsen er ny formand for L&F Fjerkræ
Jeppe Mouritsen er valgt til ny formand for L&F Fjerkræ. Det står klart efter at sektoren har afholdt årsmøde i Vingsted.
Jeppe Mouritsen er blevet valgt til ny formand for L&F Fjerkræ og afløser Martin Hjort Jensen, der ikke genopstillede. Han blev valgt til viceformand i Landbrug & Fødevarer sidste år.
"Jeg vil gå ydmyg til opgaven, for jeg har faktisk altid troet, at formanden i L&F Fjerkræ skulle hedde Martin, siger den nyvalgte formand Jeppe Mouritsen med et glimt i øjet og med henvisning til, at hans to forgængere hed Martin Hjort Jensen og Martin Merrild", fortæller den nyvalgte formand.
Jens Skovgaard fortsætter som næstformand i L&F Fjerkræ. Den nye formand blev valgt foran et rekordstort antal tilmeldte til Årsmødet. 345 var tilmeldt i år.
"Jeg vil fortsætte det store arbejde, som også fremover vil være nødvendigt for at opretholde og udvikle den danske fjerkræproduktion. Jeg kunne ikke forestille mig at være andet end landmand. Det er et fantastisk erhverv, og derfor er jeg også både stolt og ydmyg over at skulle repræsentere L&F Fjerkræ", siger Jeppe Mouritsen.
Jeppe Mouritsen driver sammen med sin hustru Jane en konventionel rugeæg- og planteproduktion på gården Pebringsgaard.
Martin Hjort Jensen, der har været formand for L&F Fjerkræ i 12 år, valgte ikke at genopstille som formand. Det skyldes, at han ved Landbrug & Fødevarers delegeretmødet sidste år blev valgt som ny viceformand for organisationen.
"Det er med en god blanding af stolthed og ydmyghed, at jeg ser tilbage på det sidste årti i fjerkræbranchens tjeneste. Et årti, hvor vi som branche har navigeret gennem politiske forandringer, globale kriser og et konstant skiftende marked. Samtidig har vi arbejdet målrettet på at skabe en bæredygtig og fremtidsorienteret produktion. Det er et vidnesbyrd om vores evne til at omstille os og vores evne til at samarbejde og tage ansvar for både nutiden og fremtiden. Jeg er glad for, at Jeppe nu tager stafetten videre, og jeg ønsker ham al held og lykke med den vigtige opgave", siger Martin Hjort Jensen.
Jeppe Mouritsen efterfølger Martin Hjort Jensen, der for 12 år siden overtog formandsposten fra Martin Merrild.