Billede: Siri Lake

Thor Gunnar Kofoed genvalgt som viceformand i L&F

Torsdag på Delegeretmøde blev Thor Gunnar Kofoed genvalgt som viceformand i Landbrug & Fødevarer. Det skete efter en afstemning blandt de delegerede i Landbrug & Fødevarer.

Der var én modkandidat til posten i form af Torben Povlsen. Thor Gunnar Kofoed har været viceformand i L&F siden 2018.

I takketalen udtrykte Thor Gunnar Kofoed taknemmelighed for valget.

”Tusinde tak for valget. Det er jeg meget ydmyg overfor. Jeg er meget beæret over, at I ønsker at fortsætte den linje, vi har kørte i formandsskabet. Jeg håber, vi alle kan arbejde sammen fremadrettet mod de udfordringer, vi står over for, lød det fra Thor Gunnar Kofoed.

Søren Søndergaard blev - til stående applaus - genvalgt som formand for primærsiden uden modkandidat.

Derfor vil Søren Søndergaard og Thor Gunnar Kofoed også fremover udgøre L&F’s primærformandskab sammen med viceformand Lone Andersen.

Desuden blev Torben Hansen genvalgt som formand for Landbrug & Fødevarer Planteproduktion uden modkandidat, mens der også blev valgt medlemmer til det nye forretningsudvalg samt frit valgte til Sektorbestyrelsen for Økonomi & Virksomhedsledelse.

Seneste nyt fra lf.dk