Nyhed, 01.november 2023

EU og Chile styrker handelsrelationer

Mere samhandel og vedvarende energi, samt bedre udnyttelse af råmaterialer er blandt mange nye tiltag i en moderniseret frihandelsaftale.

Lige før jul lykkedes det EU og Chile at afslutte forhandlingerne om en moderniseret frihandelsaftale. Aftalen bygger på at skabe bedre muligheder for at takle globale udfordringer. Det sker bl.a. andet ved at gøre det nemmere for den maritime transport at fragte varer i det chilenske farvand. Europæiske investorer får bedre vilkår til at kunne investere på lige fod med chilenske investorer. Derudover øger parterne samarbejdet om vedvarende energi og bæredygtig udnyttelse af råmaterialer.

Den moderniserede frihandelsaftale giver ligeledes mulighed for eksporterer alle produkter til Chile toldfrit ekskl. sukker. Danske mejeriprodukter kan eksporteres toldfrit, derudover forsvinder kvoten på EU-oste samt tilberedte fødevarer. EU hæver eksisterende kvoter med 18.000 tons for kyllingekød, 9.000 t for grisekød, 4.000 tons for lammekød og 2.000 tons for oksekød. EU åbner endvidere op for flere toldfrie kvoter på bl.a. 500 tons æg.

I Landbrug & Fødevarer støtter vi op om EU’s aktive handelspolitik. Den moderniserede aftale med Chile er et positivt tegn på, at EU styrker de handelsmæssige relationer til markeder på tværs af kloden. 

De seneste år har vi L&F haft et styrket fokus på at skabe nye relationer til det chilenske marked. Det gælder bl.a. inden for udstyr og løsninger til landbrugs- og fødevareproduktion. Senest havde vi en række chilenske erhvervsrepræsentanter i Danmark ifm. den store landbrugsudstilling Agromek 2022 for at se på danske løsninger. Eksporten fra den danske fødevareklynge til Chile udgjorde i 2021 knap 18% af den samlede danske vareeksport til Chile.

Den reviderede frihandelsaftalen udgør sammen med en politisk aftale den samlede aftalepakke mellem EU og Chile. Frihandelsaftalen forventes endeligt at træde i kræft hurtigst muligt, når Chile og EU’s medlemsstater har ratificeret den.

Læs resumé af aftalen her