Nyhed, 27.november 2023

Ejendomsvurderinger: Bred aftale skal skabe større tryghed

Regeringen har indgået en bred politisk aftale om at indføre en stigningsbegrænsning på dækningsafgiften samt en række andre tiltag.

L&F har løbende arbejdet på at få bedre vilkår for beskatning af erhvervsejendomme. L&F er derfor meget positive overfor den politiske aftale.

Aftalens hovedelement er en indførelse af en stigningsbegrænsning på 10 pct. for den endelige dækningsafgift. Begrænsning vil have tilbagevirkende kraft fra 2022, og supplere den eksisterende moderniserede stigningsbegrænsning på grundskyld for erhvervsejendomme, som er på 4,75 pct.

For at forbedre kvaliteten af de foreløbige 2023-vurderinger vil Vurderingsstyrelsen først offentliggøre vurderingerne i december. Dette giver styrelsen mulighed for at igangsætte et kvalitetssikringsarbejde af vurderingerne, før de udkommer. Hvis der ved offentliggørelsen i december forekommer eksempler på skæve vurderinger, vil Vurderingsstyrelsen ved henvendelser i forbindelse med køb og salg gennemgå den foreløbige vurdering, hvis den synes meget skæv.

Man vil ligeledes forsøge at imødekomme potentielle skæve vurderinger ved at udskyde den første af de to opkrævninger af grundskyld og dækningsafgift med to måneder - fra 1. februar 2024 til 1. april 2024.

Indtil stigningsbegrænsningen på dækningsafgiften er vedtaget ved lov, vil ejere af erhvervsejendomme også få mulighed for at låse den foreløbige betaling af dækningsafgift fast for 2024 og 2025, så den svarer til det, der er opkrævet foreløbigt i 2023.

Fakta: Hvad er en dækningsafgift? 

Dækningsafgift er en særskat på visse erhvervsejendomme, der pålægges i 33 af landets kommuner. Grundlaget for dækningsafgiften er erhvervsejendommens grundværdi og formålet med afgiften er at dække de udgifter, som påføres kommunen som følge af erhvervsejendommen. 

Opsummerende

  • En stigningsbegrænsning på 10 pct. for den endelige erhvervsdækningsafgift med tilbagevirkende kraft fra 2022. Denne begrænsning vil supplere den allerede moderniserede stigningsbegrænsning på 4,75 pct
  • Vurderingsstyrelsen vil udskyde offentliggørelsen af vurderingerne til december, hvilket giver ekstra tid til at kvalitetstjekke vurderingerne.
  • For at imødekomme eventuelle skæve vurderinger udskydes den første af de to opkrævninger af grundskyld og dækningsafgift med to måneder i 2024 - fra 1. februar 2024 til 1. april 2024
  • Indtil stigningsbegrænsningen er vedtaget ved lov, får ejere af erhvervsejendomme mulighed for at låse den foreløbige betaling af dækningsafgift fast for 2024 og 2025, så den svarer til det, der er blevet opkrævet i 2023.