Nyhed, 03.september 2024

Afrikanske muligheder for landbrugs- og fødevareerhvervet

Det er de færreste kontinenter, der får deres egen strategi. Ikke desto mindre er det præcis, hvad Afrika fik i sidste uge.

Her præsenterede regeringen nemlig sin Afrika-strategi med titlen ”Afrikas Århundrede”.


Gennem årene har Landbrug & Fødevarer været yderst engageret i Afrika, og flere virksomheder fra landbrugs- og fødevareerhvervet er involveret overalt på det store kontinent.


I år har L&F blandt andet stået i spidsen for et fremstød i Elfenbenskysten, hvor otte danske virksomheder deltog.


Sammen med SEGES Innovation, Arla og Care Denmark er L&F involveret i Milky Way-projektet i Kaduna-provinsen i Nigeria, som blandt andet omfatter etablering af opsamlingscentre for mælk samt uddannelse af lokale landbrugere i kvæghåndtering, dyresundhed og andre relevante områder.


Og netop mulighederne for de danske virksomheder var, hvad L&F’s administrerende direktør, Merete Juhl, fremhævede til Effektivt Landbrug på dagen for lanceringen:


- I Landbrug & Fødevarer ser vi rigtig gode eksport- og forretningsmuligheder i Afrika, især når det gælder eksport af løsninger og fødevarer. Eksporten af vores gode, danske løsninger kan hjælpe dem med at øge deres produktionskapacitet lokalt, og det er afgørende, når vi ser ind i en stærkt voksende befolkning i Afrika, der skal brødfødes.


I strategien lægger regeringen blandt andet op til at åbne et antal nye ambassader i Afrika, styrke Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU) og generelt forbedre mulighederne for samhandel og danske investeringer.

 

Dyk ned i regeringens strategi her