Foto: Sarah C. S. Fuglsig/L&F

Nyhed, 14.oktober 2025

Anuga med stor interesse for dansk økologi

25 økologiske danske virksomheder var med, da Landbrug & Fødevarer i samarbejde med Bio Aus Dänemark deltog i Anuga, en af verdens største fødevaremesser.

Fødevaremessen Anuga trak i sidste uge tusindvis af gæster til Köln, og 25 økologiske danske virksomheder var med for at afsætte deres produkter internationalt.


Det glæder Flemming Nør Pedersen, viceadm. direktør i Landbrug & Fødevarer, at der, trods økonomisk krise, er stor interesse for dansk økologi.


– Det er vigtigt med udvikling i den økologiske fødevareeksport for en lang række virksomheder. En øget økologisk eksport bidrager til en øget økologisk produktion og råvaregrundlag. Som følge af stigninger i fødevarepriser har flere lande reageret med momsnedsættelser på fødevarer, hvilket alt andet lige giver mere økonomisk råderum hos forbrugerne til at prioritere fødevarevalg af f.eks. økologi, dyrevelfærd og bæredygtighed, siger han.

Foto: Sarah C. S. Fuglsig/L&F

Særligt det tyske marked er interessant for de danske økologiske virksomheder. I forvejen importerer tyskerne dansk økologi for cirka 1,7 mia. kr., hvilket svarer til næsten halvdelen af den samlede økologieksport.


Og efter en periode med nedgang er det økologiske salg nu på vej op, fortæller Mette Gammicchia, afdelingschef, Marked, Fødevarer & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer.


– Deltagelse på Anuga er en oplagt mulighed for både nye eksportører og mere erfarne at få opdyrket og plejet et internationalt kundenetværk. Vi ser positive muligheder for økologisk fødevareeksport til en række markeder, foruden det tyske marked, som uden tvivl er det vigtigste. Men der er også vækst i økologisk efterspørgsel på markeder som i England, Frankrig, Holland og Japan, siger hun.

 

Medlemmer mødte nye kunder

 

Morten Sørensen, export manager i Fynbo Foods A/S melder:


-    Efter et veloverstået Anuga 2025 står vi forventningsfulde klar til at gå den kommende tid i møde. Messen gav os igen rig mulighed for at møde nye potentielle forretningspartnere, men også lejlighed til at have opfølgningsmøder og snakke med vores eksisterende kunder. På fællesstanden var der mulighed for at skabe nyt netværk og udveksle erfaringer med de andre udstillere på standen. Vi er super tilfredse, ikke mindst med planlægning, afvikling og service fra arrangørerne. Tak for en fantastisk messe.


Fra andre deltagere lød der lignende begejstrede budskaber undervejs.


Virksomheden Northern Greens, en dansk virksomhed med base i Vejle, der sælger plantebaserede produkter – herunder flydende urter, er en del af Landbrug & Fødevarers stand på årets Anuga.


- I Northern Greens er det en afgørende del af vores strategi at være til stede på messer som ANUGA og møde både eksisterende kunder, men selvfølgelig også nye. Vi kan teste vores produkter til en lang række besøgende fra hele verden. Foruden generel feedback på vores produkter, får vi altid kontakt til nye samarbejdspartnere, som på sigt ender med at blive en del af vores samlede kundeportefølje. Pt. fokuserer vi på Tyskland og andre nærmarkeder samt USA, hvor flere af de store detailkæder gerne vil have vores flydende krydderurter på hylderne, siger Søren Terndrup Hansen, Salgsdirektør, Northern Greens

Foto: Sarah C. S. Fuglsig/L&F

For virksomheden Lehnsgaard – Bornsholms Oliemølle, der var med på Anuga for fjerde gang, er det vigtigt at være en del af en større dansk stand.


-For os er det simpelthen afgørende at stå samlet på en dansk fællesstand med økologien som omdrejningspunkt for ikke at drukne i mængden. Udover vores rapsolie har vi nu endelig fundet en løsning på at lave økologisk sennep i en god kvalitet som vi har glædet os til at præsentere her på ANUGA og som vi forventer os meget af - særligt til de europæiske markeder. Vi har allerede fået rigtig gode leads her på førstedagen som vi kan arbejde videre med, siger Henrik Kai Hansen, Direktør, Lehnsgaard – Bornsholms Oliemølle


Anuga er en af verdens største og vigtigste messer for fødevarer og drikkevarer. Den afholdes hvert andet år i Köln, Tyskland, og fungerer som et globalt mødested for fødevareindustrien.


I år deltog flere danske fødevarevirksomheder med stande på Anuga, for eksempel Danish Crown, Danepork og Tican, Lantmännen Schulstad, Kohberg, Danæg og Danpo.