Anders Ullerup Torpegaard, foreningskonsulent i L&F, er hovedansvarlig for L&F’s webinarer. Webinarerne viser, hvad der sker i L&F’s politiske motor og giver rig mulighed for spørgsmål fra medlemmerne.

Nyhed, 22.april 2025

L&F-webinarer: fordybelse, spørgsmål & faglig sparring

Medlemmerne er i centrum, når L&F udvikler webinarer og sender live.

For godt 1,5 år siden begyndte L&F for alvor at afvikle webinarer. Konceptet var ikke nyt, men derimod gentænkt med et nyt fokus:

 

- Vi har lavet webinarer før, ligesom mange andre med voldsom acceleration under corona-pandemien, men for halvandet år siden lavede vi en aftale om at bruge webinarer mere konsistent. Vi konceptualiserede det og fik sat struktur på, så der blev lavet en model, der både passede til vores medlemmer og til organisationen, forklarer Anders Ullerup Torpegaard, foreningskonsulent i L&F.

 

Og der blev også formuleret nogle klare formål:

 

- Vi bruger det som værktøj til at vise, hvad der sker i L&F’s politiske motor og til at synliggøre, hvad vi arbejder, med og hvordan tingene fungerer i givne sager. Og formatet giver deltagerne mulighed for at stille spørgsmål til vores og eksterne eksperter på de forskellige områder, uddders Ullerup Torpegaard.

 

Flere kan være med – også fra traktoren

 

Selvom de fysiske møder stadig er vigtige, så rummer webinarerne nogle værdifulde potentialer - Tid er en knap ressource

 

– især for vores medlemmer i særlige perioder om året. Er det online fremfor fysisk betyder det, at flere kan være med. Så kan nogen, der måske ikke havde tiden til at møde op fysisk, også deltage. Så kan de kombinere det med deres arbejde og følge med f.eks. fra traktoren, fortæller Anders Ullerup Torpegaard.

 

I nogle tilfælde er der brug for at udbrede viden hurtigt, og her skaber den online løsning en gylden mulighed:

 

- Der er jo nogle tilfælde, hvor vi skal have fingeren på pulsen og reagere hurtigt – webinarerne giver os mulighed for at holde informationsmøder med kort varsel. F.eks. har vi holdt et par webinarer om grøn trepart og bluetounge, som har været meget aktuelle for vores medlemmer, forklarer Anders Ullerup Torpegaard og uddyber

 

Når vi holder webinarer, får medlemmerne mulighed for at blive hørt i deres spørgsmål og tvivl og på den måde bliver der åbnet op for en dialog og gensidig sparring mellem os, der arbejder med sagerne politisk og dem, vores arbejde har betydning for.

 

Plads til fordybelse

 

Når der bliver udviklet webinarer, er der naturligvis fokus på aktuelle emner, men der skal også være plads til andet, mener Anders Ullerup Torpegaard:

 

- Nogle webinarer laver vi med kort varsel, men vi planlægger også forud med 2-3 måneder. Der er vi f.eks. i dialog med foreningerne om, hvad der er spændende lige nu så vi også kan imødekomme nogle særinteresser. Herinde på Axelborg sidder der en masse dygtige faglige medarbejdere, der har en viden, som er værdifuld at dele ud af. Den slags har vi for øje, når vi planlægger webinarer forud. Der giver webinarerne os mulighed for at gå i dybden med nogle ting, uddyber han.

 

Sikre den gode kvalitet For at sikre den fremtidige kvalitet af webinarer bliver der sendt et spørgeskema ud efter hvert afholdt webinar. Her bliver deltagerne bl.a. spurgt om, hvorvidt indholdet var relevant for dem og om tiden, der var sat af passede. Her kan deltagerne også byde ind med forslag til fremtidige webinar-emner. Og noget tyder på, at der er begejstring for konceptet. Et af de seneste webinarer, der handlede om bluetongue, scorede et gennemsnit på 8,6 ud af 10 i et spørgsmål om den overordnede tilfredshed.

 

- Vi tager feedback med i det videre arbejde, god som dårlig. Det er vigtigt, for vi bruger det meget konkret til at forbedre os til næste gang, afslutter Anders Ullerup Torpegaard.