Nyhed, 02.februar 2021

Er det sandt, at Daka laver døde landbrugsdyr om til sæbe?

I denne artikel går vi tættere på en af Danmarks største genanvendelsesvirksomheder, der har specialiseret sig i animalske og organiske restprodukter.

Intet går til spilde, alt kan bruges - er filosofien hos Daka Danmark, en af Danmarks største genanvendelsesvirksomheder. I omstillingen fra lineær til cirkulær økonomi spiller Daka Danmark en vigtig rolle, og for virksomheden er den cirkulære tankegang ikke ny. 

Kerneforretningen er og har altid været at give naturens ressourcer tilbage. Virksomheden har specialiseret sig i at genanvende alle former for animalske og andre organiske rest- og biprodukter til f.eks. foderingredienser, gødning og biodiesel.

 Fakta om Daka Danmark

  • Daka er et landsdækkende aktieselskab, med rødder i andelstanken helt tilbage til starten af 1900-tallet. I 2012 blev Daka til et aktieselskab med den tyske koncern SARIA som hovedaktionær og en række slagterier, blandt andet Danish Crown og Tican som medejere.
  • Daka forarbejder følgende råvarer: 
    • Kategori 3 dyrlægegodkendte slagteribiprodukter, der omdannes til foderingredienser.
    • Kategori 2 råvarer fra landbrugets døde dyr samt nedgraderede slagteribiprodukter, der omdannes til gødning og biodiesel.
    • Kategori 1 råvarer fra landbrugets døde drøvtyggere samt nedgraderede slagteribiprodukter fra drøvtyggere, der omdannes til biodiesel og biobrændsel.
    • Organisk affald fra fødevareindustrien, hotel- og restaurationsbranchen samt private husholdninger, der omdannes til biogaspulp.
  • Daka har 4 fabrikker i Danmark: en i Assentoft ved Randers, der forarbejder kategori 1 og 2 råvarer. To i Løsning/Hedensted, hvoraf den ene forarbejder kategori 3 råvarer, den anden laver biodiesel samt en forbehandlingsfabrik til madaffald ved Horsens. 

Høj veterinær sikkerhed og kvalitet har topprioritet

I landbruget har man altid genanvendt de døde dyr, og Daka Danmark har gennem snart 100 år været en vigtig del af landbrugets livscyklus. En livscyklus, hvor der er behov for at komme af med døde dyr og biprodukter uegnet til menneskeføde på en sikker og bæredygtig måde.

Al indsamling og forarbejdning af rest- og affaldsprodukter hos Daka foregår i overensstemmelse med lovgivningen og med det højest mulige niveau af veterinær sikkerhed og hygiejne. 

I den aktuelle corona-pandemi står det klart, hvor vigtig det er at forhindre, at virus eller bakterier spreder sig fra dyr til mennesker. Eller fra dyr til dyr for den sags skyld. Daka spillede i 2020 en vigtig rolle i minksagen, hvor millioner af dyr under sikre forhold blev omdannet til vedvarende energi i form af biobrændsel og biodiesel”, udtaler Per Dunkelskov Thomsen, der er Forretningsudvikling- og kommunikationsdirektør i Daka.

Alt hvad Daka arbejder med er stærkt reguleret, da sikkerhed altid er i fokus. Derfor er Daka altid i tæt dialog med de relevante myndigheder, herunder en del af det danske veterinære beredskab.

Landbrugets døde dyr bliver til bæredygtig gødning 

Flere og flere landmænd lægger om til økologi. Udfordringen for mange økologer er dog at sikre tilstrækkelige næringsstoffer til de økologiske afgrøder. Her kommer det recirkulerede organiske gødningsprodukt Øgro fra Daka ind i billedet. Øgro er fremstillet af kødbenmel og børstemel, godkendt til brug i dele af det økologiske landbrug med fuld sporbarhed og certificeret med EU Blomsten. Ved brug af Øgro sikres samtidig en bæredygtig anvendelse af restprodukter, som ellers blot ville gå til forbrænding.

En positiv forskel for klimaet

Daka Danmark har i 2020 gennemført en livscyklusanalyse på samtlige virksomhedens aktiviteter. Analysen viser, at Daka Danmarks aktiviteter i 2019 netto sparede atmosfæren for 277.000 ton CO2. Beregningen dokumenter, at Dakas produkter fortrænger cirka tre gange mere CO2, end virksomhedens logistik og produktion samlet udleder.

Klimagevinsten fremkommer, når Dakas fabrikker forædler animalske restprodukter til biodiesel, biogas, gødning m.m., som erstatter fossile brændsler, kunstgødning, palmeolie, soyaproteiner m.v. i landbrug og industri. Analysen er en såkaldt C-LCA (Consequential Life Cycle Analysis) og gennemført og gransket af eksterne specialister i livscyklusanalyser. 

Daka Danmark offentliggør i foråret 2021 sin første Bæredygtighedsrapport, der giver detaljeret indsigt i virksomhedens aftryk på klima og miljø.

Biodiesel fra Daka udleder 83% mindre CO2

Hvert år producerer Daka mere end 50 millioner liter biodiesel, der sælges både på det danske marked og til udlandet. Der er i Europa krav om, at 7,6 % af den diesel, der fyldes i tanken, er biodiesel for at begrænse klimapåvirkningen. 

Biodiesel fra Daka er såkaldt 2. generations biodiesel, som er fremstillet af fedtet fra animalske restprodukter, fx landbrugets døde dyr, som i henhold til lovgivningen ikke kan anvendes til dyrefoder. 

Vigtigt at de genanvendte ressourcer bruges bedst muligt

Daka Danmark har i 2019-20 deltaget i regeringens klimapartnerskab for landbrug og fødevarer. Ud over de generelle problemstillinger har Dakas mærkesag været optimal anvendelse af restprodukter. Det er også kommet til udtryk i klimapartnerskabets anbefalinger omkring udvidelse af biogasproduktionen, som netop skal være baseret på restprodukter, bl.a. på gylle og halm, og netop ikke på produkter, der kan anvendes højere i affaldshierarkiet, f.eks. til foderproduktion.

Selvom Daka ikke længere har mulighed for at aftage 30.000 tons afpelsede mink til produktion af gødning og biodiesel, fortsætter virksomheden med at give naturens dens ressourcer tilbage på andre måder.

Kontakt