Nyhed, 12.april 2023

Vi fortsætter kampen for fair ammoniak-regulering

Det gik ikke, som vi havde håbet, da Højesteret onsdag afsagde dom i sagen om restlevetid af husdyrbedrifter.

Vi har ved både Vestre Landsret og Højesteret argumenteret for, at det skal være en konkret vurdering, der skal være afgørende for restlevetiden, ikke en simpel vurdering udelukkende på baggrund af, hvornår ejendommens anlæg er etableret.

Det fik vi ikke medhold i. Desværre. Vi kan være uenige, og det er en afgørelse, som jeg har svært ved at forstå. Men vi må acceptere, at sagen nu er prøvet ved landets højeste domstol, og at afgørelsen er gået os imod.

Jeg står selvfølgelig med en stor portion ærgrelse, men jeg er samtidigt tilfreds med, at vi tog sagen så langt som muligt. For det er en både vigtig og meget principiel sag. En af den slags, som vi bør forfølge så langt vi kan.

Arbejder videre for ret og rimelighed

Et slag er tabt omkring ammoniakreguleringen, og der er ingen grund til at lægge skjul på, at det er et hårdt slag. Samtidigt er hele området imidlertid så vigtigt for så mange landmænd, at vi selvfølgelig fortsætter indsatsen ad alle de spor, som vi har mulighed for at forfølge.

Vi kommer til at arbejde videre fagligt, politisk og juridisk for at opnå ret og rimelighed i forvaltningen omkring ammoniak.

Det er et af de områder, hvor politik og forvaltning i høj grad har svigtet og skabt nogle helt urimelige forhold mange landmænd, der helt uforvarende er kommet i klemme.

Så, ja, vi har tabt et slag. Men vi kommer til at kæmpe indædt videre på denne dagsorden.