Nyhed, 14.juni 2023

L&F til kommuner: Vær klar på ansøgninger om mere markvand

Snart har mange landbrugere med vandingstilladelser opbrugt den tilladte mængde. Kommunerne opfordres derfor til hurtig behandling af ansøgninger.

Sagsbehandlingen for ansøgninger om korttidstilladelser til markvanding blev gjort smidigere med tørkepakken fra 2019. Men det er stadig vigtigt, at kommunerne prioriterer en hurtig behandling, for tørken holder ikke pause. L&F har derfor udarbejdet et forslag til et brev til kommunerne, med baggrund og henvisning til vejledning om tilladelserne. Alle foreninger har fået tilsendt brevet, der kan sendes til de enkelte kommuner, hvor det er relevant.

Mange foreninger har været hurtige og fået brevet ud med det samme, og meldingen er fra flere kommuner, desværre ikke alle, at de er klar til hurtig sagsbehandling.

Det er naturligvis også vigtigt, at landbrugere sørger for at søge om korttidstilladelser i god tid. Der er fortsat ingen tegn på regn, så der er ikke grund til at tøve, hvis man kan se en ende på sin tildelte mængde.