
Træbeskyttelse har ført til udbredt forurening af grundvand
Det er nu dokumenteret, at det mest hyppige stof, DMS, i grundvandsovervågningen og vandværkernes boringer primært kommer fra biocider fra træbeskyttelsesmidler
Stoffet DMS er det mest hyppige stof, når myndighederne opgør fund af pesticider i grundvand og vandværkernes boringer. Stoffet DMS kan komme både fra landbrugsmæssig anvendelse eller fra biocider i træbeskyttelsesmidler. Det er ikke nogen nyhed. Det har dog indtil nu været uklart, hvor stort bidraget er fra henholdsvis de to kilder – altså biocid- eller pesticidanvendelse.
Det er helt konkret anvendelsen som træbeskyttelsesmiddel i malingsprodukter anvendt på plankeværk i bl.a. kolonihaver og almindelig bebyggelse, det drejer sig om.
Rapporten konkluderer, at biocidanvendelsen har ført til betydelig forurening med DMS. Koncentrationen af DMS i grundvandet under almindelig bebyggelse lå typisk på 0,2 mikrogram pr. liter og under kolonihaver 2-4 gange højere. Det er henholdsvis to gange over grænseværdien i bebyggelse og fire til otte gange over grænseværdien i kolonihaveområderne.
Forskerne bag rapporten har også beregnet, at forureningen ikke forsvinder lige foreløbigt, men vil vedblive de næste 25-50 år.
Vandværker skal overholde grænseværdien på 0,1 mikrogram pr. liter, når vandet sendes ud til vandforbrugerne. De mange fund af DMS vanskeliggør dette.
Mane til eftertanke
Stoffet DMS er det mest hyppige stof, når GEUS – De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland – laver grundvandsovervågning og statistik over fund i vandværkernes boringer.
I seneste opgørelse fra juli 2022 til juni 2023 er der 120 fund af DMS over grænseværdien i vandværkernes boringer. Sammenligner man det med samlede antal fund over grænseværdien i samme periode udgør det ca. 1/3.
Det vil altså sige, at 1/3 af det der omtales som overskridelser af grænseværdien for pesticider hovedsageligt skyldes biocider.
Det bør mane til eftertanke, for det viser tydeligt, at det aktuelle politiske fokus på sprøjteforbud mod pesticider ikke vil gavne ift. aktuelle udfordringer for vandværkerne.
Biocider kan også være kilde til 1,2,4-triazol
Det er i samme rapport også undersøgt om, biocider kan være kilde til 1,2,4-triazol. Forskerne finder dog, at det langt overvejende er pesticider, der er kilde til 1,2,4-triazol. Dog fremgår det af Miljøstyrelsen, at 1,2,4-triazol generelt ikke udgør en trussel for vandindvinding, da det ikke genfindes i dybere grundvand, der indvindes til drikkevand. Det understøttes af laboratorieforsøg, der viser, at 1,2,4-triazol nedbrydes under ilfrie forhold, som findes i det dybere grundvand.