Nyhed, 06.december 2023

Christian Høegh-Andersen genvalgt som COGECA vicepræsident

Viceformand i L&F, Christian Høegh-Andersen, blev torsdag genvalgt til vicepræsident i andelsorganisationen COGECA, som fremmer landbrugets interesser i EU.

På COGECA’s sidste præsidiemøde inden jul er Christian Høegh-Andersen blevet genvalgt. Som en af seks vicepræsidenter der sidder i COGECA’s ledelse, skal han nu være med til at styre og lede COGECA indtil 2026. På mødet blev en ny præsident også valgt til at lede COGECA.

 

Den nye præsident er Lennart Nilsson, som er fra den svenske landbrugsforening, Lantbrukarnas Riksförbund. På præsidiemødet blev det kommende Europa Parlamentsvalg, hvor landbruget igen forventes at blive en stor del af debatten, diskuteret. Til det blev COGECA enig om et samlet manifest, Tarragona manifestet, som har fokus på generationsfornyelse i kooperativsektoren. Det fælles manifest skal give COGECA medlemmerne en fælles stemme i debatten. Med det nye hold er COGECA derfor nu klar til valgsæsonens start i det nye år.

Læs COGECAs pressemeddelelse her