Nyhed, 09.januar 2024

Et 2023 med glyphosat-sejr, klimaplan og hjælp til Ukraine

I 2023 var en ubetinget sejr for L&F en ti-årig forlængelse af glyphosaten. En blandt flere L&F sejre i 2023.

Af Søren Søndergaard

Afgørelsen er en sejr for videnskaben over skræmmekampagner og symbolpolitik

Vi har over alle årene arbejdet for godkendelsen og mindet politikere, medier og myndigheder om videnskabens klare svar og gevinsten for miljø, klima og for erhvervet ved brugen. Det ser vi nu gevinsten af. Men det er kun lykkes, fordi vi selv viser vilje til fornuftig og afbalanceret brug, eksempelvis med vores handlingsplan fra 2021 om at sænke forbruget af glyphosat. Så lidt som muligt, så meget som nødvendigt, som vi siger. Det er et slogan og fremgangsmåde, vi ser frem til også breder sig i EU. Og apropos EU har vi brugt mange kræfter i 2023 på implementeringen af den nye CAP.

”Dyrk mulighederne”

I maj lancerede vi vores 2030-klimaplan ”Dyrk Mulighederne”. Mange fra politisk side og fra forskellige organisationer anerkendte, at det er et gennemarbejdet udspil, hvor vi ikke skal vente på ny teknologi, men kan løse problemerne med kendte virkemidler og teknologi. Hvis vi altså får løst udfordringer på bureaukrati- og finansieringsdelen. Vi planter konstant de tekniske løsninger foran vigtige interessenter og er i medierne med vores gode tiltag så ofte som muligt.

Ukrainsk fokus

Vi kan være tilfredse med vores internationale indsats i 2023, blandt andet med det første eksportfremstød til Kina siden corona-nedlukningen med en stor aftale om eksport af oksekød til følge. Endnu mere stolte er vi af det største eksportfremstød til Ukraine med vores adm. direktør Merete Juhl og fødevareminister Jacob Jensen i spidsen, siden Rusland begyndte sin angrebskrig. Der har længe været et tæt bånd mellem den danske og ukrainske fødevareklynge. Det bånd er nærmest blevet stærkere efter krigens start, og mange af vores medlemmer er dybt engagerede på den ene eller anden måde. Det gælder både med forretninger i selve landet og med de mange ukrainske flygtninge, dansk landbrug og fødevareproduktion har hjulpet med at komme i arbejde og ud i det danske samfund.

Når vi tager en tur ud over vores jorde, er det hele ganske vådt. De meget fyldte vandløb, understreger behovet for en klimatilpasningsplan for at få vandet effektivt væk fra marker. Det arbejder vi videre for.

Og så har der været alt det andet, vi har håndteret i 2023. Lige fra PFAS-problematikken over mere positive dagsordener som iværksætterudspil, reform og styrkelse af erhvervsuddannelserne og flere forskningsmidler til grøn udvikling af erhvervet.