
Foto: Prikken Design
Nye krav om metanreducerende foder til malkekøer
L&F kritiserer kort varsel og kæmper videre for rammerne. Lyt til webinar om ordningen
Fra 1. januar 2025 træder de nye krav om brug af metanreducerende foder til malkekøer i kraft. Kravene fremgår af en række ændringer til husdyrgodkendelsesbekendtgørelsen, som netop er offentliggjort.
L&F kritiserer kort frist
Landbrug & Fødevarer har en stærk interesse i alle tiltag, der er med til at fremme en hurtig implementering af klimaløsninger i landbruget. Derfor støtter vi helt overordnet, at der arbejdes for at fremme brugen af metanreducerende foder til malkekøer.
Det er vigtigt, at det nye krav følges af en kompensations- og tilskudsordning, som kan fremme brugen uden at skade konkurrenceevnen i dansk mælkeproduktion. Det er et konkret eksempel på, hvordan målrettede indsatser kan fremme og fremskynde implementeringen af de virkemidler, som er nøglen til at nå Danmarks klimamålsætninger og bidrage til reduktion af de globale klimagasudledninger.
Landbrug & Fødevarer har sendt høringssvar vedrørende krav om metanreducerende foder til kvæg i juni og til kompensations- og tilskudsordningen, i september. Alligevel er reglerne vedrørende kravet først blevet offentliggjort nu, og de endelige regler for tilskudsordningen er ikke kendte.
- Den meget korte frist for landmændene til både at tilpasse sig kravet og få søgt kompensation og evt. tilskud er ikke i orden” udtaler sektordirektør for L&F Sektor for Kvæg Ida Storm. ”Vi har et stort ønske om at der er så mange mælkeproducenter som muligt, der kommer i gang med at bruge metanreducerende foder i en fart, men med det hastværk det nye treparts-ministerie lægger for dagen i denne sag, så er jeg bange for, at mange landmænd vil vente og se tiden og ordningen an. Det er en skam både for klimaet og erhvervet, mener Ida Storm, direktør L&F, Sektor for Kvæg.
Den endelige udformning af kompensations- og tilskudsordningen er ikke kendt endnu. Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø (tidl. Landbrugsstyrelsen) afholder webinar om ordningen på torsdag d. 24. oktober (se boks), og den forventes at åbne den 31. oktober 2024,
Vigtig justering for goldkøer gennemført
I forbindelse med høringen af ordningen rejste Landbrug & Fødevarer en række kritikpunkter af ordningen. Vi ved ikke på nuværende tidspunkt, i hvilket omfang vores kritik er blevet imødekommet, ligesom vi frygter en meget kort – eller ingen – høringsproces af den tilhørende vejledning. Hvis der fortsat er udfordringer med ordningen efter høringsprocessen, er det vigtig, at disse bliver fjernet inden næste års ansøgningsrunde.
Midt i frustrationen over den manglende kompensations- og tilskudsordning er det værd at bemærke, at det er lykkedes for Landbrug & Fødevarer at komme igennem med en række justeringer af foderkravet. Bl.a. er goldkøer nu undtaget for kravet om anvendelse af fedt i foderet, og malkekøer med foderrelaterede stofskiftesygdomme er helt undtaget for kravet om metanreducerende foder.
Landbrug & Fødevarer følger løbende processen om implementeringen af de nye krav og i særdeleshed indholdet i den nye kompensations- og tilskudsordning og vejledningen til den.
Det gør L&F
1. L&F vil i forbindelse med offentliggørelsen af kompensations- og tilskudsordningen følge op på de kritikpunkter af ordningen, som vi har rejst i vores høringssvar.
2. Er der fortsat udfordringer med ordningen, vil vi lægge pres på at få disse fjernet inden næste års ansøgningsrunde.
3. Se den nye husdyrgodkendelsesbekendtgørelse med de nye krav om brug af metanreducerende foder (§§ 40-41), Link
Webinar
Deltag i Webinar om tilskudsordningen metareducerende foder og hør mere om de kommende tilsagn for 2025. Webinaret afholdes af styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmilijø den 24 oktober i tidsrummet 10-11.