Hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsen vedtager foreningens vedtægter, vælger formand og næstformand samt godkender foreningens strategi, budget og årsregnskab. Hovedbestyrelsen tjener desuden som inspirations- og netværksforum for foreningens medlemmer.

Hovedbestyrelsen består af følgende. 

Hovedbestyrelsen

Navn Repræsenterer  Kontaktinfo 
Formandskabet
Søren Søndergaard  Formand

E: sors@lf.dk
M: 2048 7713

Asger Krogsgaard Næstformand

E: akr@lf.dk
M: 2169 5111

Thor Gunnar Kofoed Viceformand - landboforeningerne 

E: tgk@lf.dk
M: 2623 114

Lone Andersen Viceformand - familielandbruget E: lon@lf.dk
M: 2148 0077
Steen Nørgaard Madsen  Viceformand - virksomhedsmedlemmer

E: steen.norgaard.madsen@arlafoods.com
M: 4027 0265 

Christian Høegh-Andersen Viceformand - virksomhedsmedlemmer

E: hoegh-andersen@luenhoej.dk
M: 2041 8076

     
Landboforeninger
Carl Chr. Pedersen Agri Nord

E: CCP@vesternejsig.dk
M: 4050 9310

Torben Lyngsøe Povlsen Centrovice

E: tlp@ledstedlund.dk
M: 4027 2755

Hans Gæmelke Djursland Landboforening

E: hans@lundballegaard.dk
M: 4029 4111

Sven Agergaard  Herning-Ikast Landboforening

E: agergaard@agropartnere.dk
M: 4082 4488

Kristian Gade Holstebro Struer Landboforening

E: kgadehsl@gmail.com
M: 6176 8400

Hans Christian Gæmelke
Jysk Landbrug

E: hc@gaemelke.dk
M: 2226 4290

Hans Damgaard Kolding Herreds Landbrugsforening E: kontakt@hejlsgaard.dk
M: 2328 2097
Leif Gravesen
Landboforeningen Fjordland

E: leifgravesen@gmail.com
M: 2020 7636

Morten Agger (observatør) Landboforeningen Fjordland

E: mag@fjordland.dk
M: 2328 0578

Christian Gylling Jensen
Landboforeningen Kronjylland
E: alleenlund@gmail.com
M: 2326 9625
Anders Ahrenfeldt
LandboForeningen Midtjylland

E: aa@hostruphovedgaard.dk
M: 4046 6053

Ole Larsen
Landboforeningen Odder-Skanderborg  E: ole@vidtskuegaard.dk
M: 4017 7114
Torben Farum
LandboNord E: farum@bigpig.dk
M: 2233 7317
Henrik Jessen
LandboSyd E: henrik@jessen-is.dk
M: 6136 6060
Claus de Neergaard
Landøkonomisk Selskab
E: cn@gunderslevholm.dk
M: 4045 0075
Harro Marquardsen
LHN
E: fauerby@os.dk
M: 2925 8350
Lars Jonsson
Nordsjællands Landboforening

E: formanden@nola.dk
M: 4016 6016

Anders Mortensen
Odsherreds Landboforening  E: anders@woodland.dk
M: 2047 3864
Christina Ahlefeldt-Laurvig
Patriotisk Selskab
E: christina@hage.dk
M: 2370 6908
Henrik Øster
Samsø Landboforening
E: oester@klejstrupgaard.dk
M: 2125 2354
Niels Laursen
Sydvestjysk Landboforening E: niels@hedebois.dk
M: 5127 2215
Berith Nissen

Sønderjysk Landboforening

E: berith@vonsmose.dk
M: 2536 9255
Nis Kristian Hjort
Vejle-Fredericia Landboforening E: nis@lilledamkaergaard.dk
M: 2022 6629
Søren Christensen  Vestjysk Landboforening
E: sc@vjl.dk
M: 2094 0264
Ole Elbæk
Østdansk Landboforening
E: oe@tomsgaard.dk
M: 4015 8053
Henrik Nielsen
Østjysk Landboforening
E: hn@vintengaard.dk
M: 2421 5301
     
Fællesforeninger    
Frederik Tolstrup Bornholms Landbrug & Fødevarer

E: frederiktolstrup@hotmail.com
M: 6178 7506

John Nielsen
Landboforeningen VKST
E: jn@vkst.dk
M: 2010 3044
Sara Wilken Jul Sørensen (observatør)
Landboforeningen VKST
E: wilken@vkst.dk
M: 2252 2604
     
Familielandbrugsforeninger
 
Sven-Aage Steenholdt
Familielandbruget LRS - Vejle
E: sv.steenholdt@gmail.com
M: 4063 1228
Anette Klausen
Familielandbruget MIDT-Jylland
E: klausen_cows@hotmail.com
M: 2395 9432
Henrik Bertelsen  Familielandbruget SYDVEST
E: stavnsbjerg19@gmail.com
M: 4037 4635
Merete Hjorth Pedersen
Fyns Familielandbrug
E: merete.hjorth.pedersen@lrs.dk
M: 2273 4904
Kurt Jørgensen
nf plus E: nyvestermark@gmail.com
M: 4027 0641
Ole Karmsteen
Sjællandske Familielandbrug  E: ole@karmsteen.dk
M: 2926 6693
Antoni Stenger
Sønderjysk Familielandbrug  E: fam.stenger@bbsyd.dk
M: 2422 2960
Inger Skamriis  Vendsyssel Familielandbrug
E: skamriis.lophave@gmail.com
M: 2065 8533
Niels Jørgen Thomsen  Østjydsk Familielandbrug 

E: skovsminde.thomsen@mail.dk
M: 2448 8216

     
Større Jordbrug og deltidslandbrug    
Helle Reedtz-Thott Sektionen for Større Jordbrug 

E: hrt@gavno.dk
M: 2623 3650

 Jens Simonsen Deltidslandmænd E: schousimonsen@hotmail.com
M: 6139 2090
     
Branchefællesskaber    
Martin Hjort Jensen
Sektor for Fjerkræ
E: martin@mariesminde.net
M: 2426 9286
Erik Larsen
Sektor for Gris
E: dyrehavegaard@newmail.dk
M: 4092 6730
Christian Lund
Sektor for Kvæg
E: christian@skatkaer.dk
M: 4020 8404
Torben Hansen
Sektor for Planteproduktion  E: th@vkst.dk
M: 4027 6704
Hans Erik Jørgensen
Økologisektionen
E: hans.erik@risbjerg.nu
M: 4073 1133
Anders Harck  Sektor for Økonomi & Virksomhedsledelse  E: harck@mail.dk 
M: 2325 6473
     
Virksomheder og brancher    
Jan Toft Nørgaard
Arla Foods
E: janog@arlafoods.com
M: 2021 7153
Hanne Søndergaard  Arla Foods E: haso@arlafoods.com
M: 8938 1050
René Lund Hansen
Arla Foods  E: rehae@arlafoods.com
M: 4037 9594
Peter Fallesen Ravn
Danish Crown
E: peter@ravn1.dk
M: 6111 3344
Erik Bredholt
Danish Crown E: eb@edelslund.dk
M: 4081 8239
Karl Christian Møller  Danish Crown E: kcm@danishcrown.dk
M: 2922 2383
Mike Sauerberg  Danish Crown  E: miksa@danishcrown.com
M: 5334 3434
Dorte Bak Himmelstrup 
DLG E: dorte@kokkenborg.com
M: 2961 5012
Sebastian Laursen  Tican

E: Sebastian.laursen@tican.dk
M: 3140 0050

Steen Sønnichsen  Tican E: Steen.Soennichsen@toennies.de
M: +49 152 22666120
Anders Jeppesen Jensen  DAKA E: ajj@daka.dk
M: 2053 5040
Keld Winther Rasmussen
DAKA E: kwr@daka.dk
M: 2047 6965
Klaus K. Nielsen  DLF E: kkn@dlf.dk
M: 2040 2082
Jesper Burgaard  KMC  E: jbu@kmc.dk 
M: 2033 8811
Viggo Conradsen  KMC/AKV E: vnc@noedbjerggaard.dk
M: 2177 8218
Per Olesen
Mejeriforeningen E: pero@st-clemens.dk
M: 6010 6030
Steen Bitsch  Vestjysk Andel E: sbi@vja.dk
M: 2049 2175
Troels Prior Larsen  Brancheudvalget for Frø  E: mail@bondehoej.dk
M: 4089 1299
Jens-Peter Lundgaard Dansk Agroindustri  E: jp@jema.as
M: 2049 2210
     
Observatører    
Leif Friis Jørgensen Virksomhedsforum for økologi E: leif@naturmaelk.dk
M: 2925 0610
Niels Skovgaard  LandboUngdom E: formand@landboungdom.dk 
M: 2685 6557
Mikael Petersen  Dansk Gartneri

E: mp@gartnervarme.dk
M: 2021 1405

Niels Dalsgaard Dansk Akvakultur E: ned@musholm.com
M: 2168 8753