Formandskabet

Formand

Søren Søndergaard 

+45 2048 7713

sors@lf.dk

Næstformand

Asger Krogsgaard

+45 2169 5111

akr@lf.dk

Viceformand - landboforeningerne

Thor Gunnar Kofoed

+45 2623 114

tgk@lf.dk

Viceformand - familielandbruget

Lone Andersen

+45 2148 0077

lon@lf.dk

Viceformand - virksomhedsmedlemmer

Steen Nørgaard Madsen

+45 4027 0265

steen.norgaard.madsen@arlafoods.com

Viceformand - virksomhedsmedlemmer

Christian Høegh-Andersen

+45 2041 8076

hoegh-andersen@luenhoej.dk

Landboforeninger

Agri Nord

Carl Chr. Pedersen

+45 4050 9310

CCP@vesternejsig.dk

L&F Centrovice

Torben Lyngsøe Povlsen

+45 4027 2755

tlp@ledstedlund.dk

Djursland Landboforening

Hans Gæmelke

+45 4029 4111

hans@lundballegaard.dk

Herning-Ikast Landboforening

Leif Hølledig Nørgaard

+45 2539 6425

leif@visgaard.dk

Holstebro Struer Landboforening

Kristian Gade

+45 6176 8400

kgadehsl@gmail.com

Jysk Landbrug

Hans Christian Gæmelke

+45 2226 4290

hc@gaemelke.dk

Landboforeningen Fjordland

Leif Gravesen

+45 2020 7636

leifgravesen@gmail.com

Landboforeningen Fjordland

Morten Agger (observatør)

+45 2328 0578

mag@fjordland.dk

Landboforeningen Kronjylland

Christian Gylling Jensen

+45 2326 9625

alleenlund@gmail.com

LandboForeningen Midtjylland

Anders Ahrenfeldt

+45 4046 6053

aa@hostruphovedgaard.dk

Landboforeningen Odder-Skanderborg

Ole Larsen

+45 4017 7114

ole@vidtskuegaard.dk

LandboNord

Torben Farum

+45 2233 7317

farum@bigpig.dk

Landøkonomisk Selskab

Claus de Neergaard

+45 4045 0075

cn@gunderslevholm.dk

LHN

Harro Marquardsen

+45 2925 8350

fauerby@os.dk

Nordsjællands Landboforening

Lars Jonsson

+45 4016 6016

formanden@nola.dk

Patriotisk Selskab

Christina Ahlefeldt-Laurvig

+45 2370 6908

christina@hage.com

Samsø Landboforening

Henrik Øster

+45 2125 2354

oester@klejstrupgaard.dk

spiras

Henrik Jessen

+45 6136 6060

henrik@jessen-is.dk

spiras

Martin Lambert Pedersen (observatør)

+45 2033 0648

mlp@dynagro.dk

Sydvestjysk Landboforening

Niels Laursen

+45 5127 2215

niels@hedebois.dk

Vejle-Fredericia Landboforening

Nis Kristian Hjort

+45 2022 6629

nis@lilledamkaergaard.dk

Vestjysk Landboforening

Jacob Spangsberg

+45 4073 2156

js@vestjysk.dk

Østdansk Landboforening

Henrik Nordgaard

+45 4026 3949

henrik@nordgaard.nu

Østjysk Landboforening

Henrik Nielsen

+45 2421 5301

hn@vintengaard.dk

Fællesforeninger

Bornholms Landbrug & Fødevarer

Frederik Tolstrup

+45 6178 7506

frederiktolstrup@hotmail.com

Landboforeningen VKST

John Nielsen

+45 2010 3044

jn@vkst.dk

Landboforeningen VKST

Sara Wilken Jul Sørensen (observatør)

+45 2252 2604

wilken@vkst.dk

LASJ

Anders Mortensen

+45 2047 3864

anders@woodland.dk

Familielandbrugsforeninger

Familielandbruget LRS - Vejle

Niels Henrik Keinicke

+45 4085 9818

hjoernegaard@outlook.dk

Familielandbruget MIDT-Jylland

Anette Klausen

+45 2395 9432

klausen_cows@hotmail.com

Familielandbruget SYDVEST

Henrik Bertelsen 

+45 4037 4635

stavnsbjerg19@gmail.com

Familielandbruget VEST-Jylland

Peter Jørgen Kock

+45 3013 3223

peterjorgenkock@gmail.com

Fyns Familielandbrug

Merete Hjorth Pedersen

+45 2273 4904

merete.hjorth.pedersen@lrs.dk

nf plus

Kurt Jørgensen

+45 4027 0641

nyvestermark@gmail.com

Sønderjysk Familielandbrug

Antoni Stenger

+45 2422 2960

fam.stenger@bbsyd.dk

Vendsyssel Familielandbrug

Inger Skamriis

+45 2065 8533

skamriis.lophave@gmail.com

Østjydsk Familielandbrug

Niels Jørgen Thomsen

+45 2448 8216

skovsminde.thomsen@mail.dk

Større Jordbrug og Deltidslandbrug

Sektionen for Større Jordbrug

Helle Reedtz-Thott

+45 2623 3650

hrt@gavno.dk

Deltidslandmænd

Jens Simonsen

+45 6139 2090

schousimonsen@hotmail.com

Branchefællesskaber

Sektor for Fjerkræ

Martin Hjort Jensen

+45 2426 9286

martin@mariesminde.net

Sektor for Gris

Erik Larsen

+45 4092 6730

dyrehavegaard@newmail.dk

Sektor for Kvæg

Christian Lund

+45 4020 8404

christian@skatkaer.dk

Sektor for Planteproduktion

Torben Hansen

+45 4027 6704

th@vkst.dk

Økologisektionen

Hans Erik Jørgensen

+45 4073 1133

hans.erik@risbjerg.nu

Sektor for Økonomi & Virksomhedsledelse

Anders Harck

+45 2325 6473

harck@mail.dk

Virksomheder og Brancher

Arla Foods

Jan Toft Nørgaard

+45 2021 7153

janog@arlafoods.com

Arla Foods

Hanne Søndergaard

+45 8938 1050

haso@arlafoods.com

Arla Foods

René Lund Hansen

+45 4037 9594

rehae@arlafoods.com

Danish Crown

Jonas Würtz Midtgård

+45 4084 0510

jowras@go-gris.dk

Danish Crown

Karl Christian Møller

+45 2922 2383

kcm@danishcrown.dk

Danish Crown

Kim Kjær Knudsen

+45 2166 4606

kim@kjaerknudsen.eu

DLG

Dorte Bak Himmelstrup

+45 2961 5012

dorte@kokkenborg.com

Danish Agro

Jørgen Mikkelsen

+45 2023 6125

jhmikk@mail.tele.dk

Danish Agro

Michael Stevns

+45 4060 5400

mist@dlaagro.com

Tican

Jens Røjkjær Lyhne

+45 2031 2960

jrl@tican.dk

Tican

Steen Sønnichsen

+49 152 22666120

Steen.Soennichsen@toennies.de

DAKA

Anders Jeppesen Jensen

+45 2053 5040

ajj@daka.dk

DAKA

Keld Winther Rasmussen

+45 2047 6965

kwr@daka.dk

DLF

Klaus K. Nielsen

+45 2040 2082

kkn@dlf.dk

KMC

Jesper Burgaard

+45 2033 8811

jbu@kmc.dk

KMC/AKV

Viggo Conradsen

+45 2177 8218

vnc@noedbjerggaard.dk

Mejeriforeningen

Per Olesen

+45 6010 6030

pero@st-clemens.dk

Vestjyllands Andel

Steen Bitsch

+45 2049 2175

sbi@vja.dk

Brancheudvalget for Frø

Troels Prior Larsen

+45 4089 1299

mail@bondehoej.dk

Danske Svineslagterier

Ulrik Bremholm

+45 2020 1285

ulrik@bremholm.dk

Dansk Agroindustri

Jens-Peter Lundgaard

+45 2049 2210

jp@jema.as

Kompetencemedlemmer

Kompetencemedlem

Pernille Lohmann

+45 3031 8031

pel@dlr.dk

Observatører

Virksomhedsforum for økologi

Leif Friis Jørgensen

+45 2925 0610

leif@naturmaelk.dk

LandboUngdom

Niels Skovgaard

+45 2685 6557

formand@landboungdom.dk

Dansk Gartneri

Mikael Petersen 

+45 2021 1405

mp@gartnervarme.dk

Dansk Akvakultur

Niels Dalsgaard

+45 2168 8753

ned@musholm.com