Forretningsudvalget er ansvarlig for den overordnede arbejdsdeling mellem Hovedbestyrelsen og Forretningsudvalget og Formandskabet i forhold til sager af tværgående karakter.

Forretningsudvalget består af følgende repræsentanter.

Formandskabet

Formand

Søren Søndergaard
Førstballevej 45
7321 Gadbjerg

+45 2048 7713

sors@lf.dk

Næstformand

Gdr. Asger Krogsgaard
Søndervig Landevej 9
6950 Ringkjøbing

+45 2169 5111

akr@lf.dk

Viceformand - landboforeningerne

Thor Gunnar Kofoed
Knarregård, Ibskervej 25
3730 Neksø

+45 2623 1114

tgk@lf.dk

Viceformand - familielandbruget

Lone Andersen
Østergårdevej 16, Lyhne
6880 Tarm

+45 2148 0077

lon@lf.dk

Viceformand - virksomhedssiden

Steen Nørgaard Madsen
Sorringvej 77, Voel
8600 Silkeborg

+45 4027 0265

Steen.norgaard.madsen@arlafoods.com

Viceformand - virksomhedssiden

Christian Høegh-Andersen
Luenhøj, Sdr. Kirkebyvej 7
4800 Nykøbing F

+45 2041 8076

hoegh-andersen@luenhoej.dk

Foreninger

Landboforeningerne (syd)

Henrik Jessen
Lillebjergvej 3
6534 Agerskov

+45 6136 6060

henrik@jessen-is.dk

Landboforeningerne (syd) 

Torben Lyngsøe Povlsen
Frederikshøj, Kogsbøllevej 66E
5871 Frørup

+45 4027 2755

tlp@ledstedlund.dk

Landboforeningerne (midt)

Gdr. Kristian Gade
Fårevej 24, Flynder
7650 Bøvlingbjerg

+45 6176 8400

kgadehsl@gmail.com

Landboforeningerne (midt)

Hans Gæmelke
Estruplundvej 51, Ingerslev
8950 Ørsted

+45 4029 4111

hans@lundballegaard.dk

Landboforeningerne (nord)

Carl Chr. Pedersen
Nejsigvej 31, Ø Hassing
9362 Gandrup

+45 4050 9310

ccp@vesternejsig.dk

Landboforeningerne (Sjælland)

Lars Jonsson
Hillerødvej 70
3540 Lynge

+45 4016 6016

formanden@nola.dk

Familielandbruget

Henrik Bertelsen
Stavnsbjergvej 19
6600 Vejen

+45 4037 4635

stavnsbjerg19@gmail.com

Sektionen for Større Jordbrug

Helle Reedtz-Thott
Gavnø 2
4700 Næstved

+45 5570 0200

hrt@gavno.dk

Virksomheder og brancher

Mælk
Arla Foods

René Lund Hansen
Aarsvej 40
9670 Løgstør

+45 4037 9594

rehae@arlafoods.com

Mælk
Arla Foods

Hanne Søndergaard
Sønderhøj 14
8260 Viby J

+45 8938 1050

rehae@arlafoods.com

Kød
Danish Crown

Karl Christian Møller
Marsvej 43
8960 Randers

+45 2922 2383

kcm@danishcrown.dk

Kød
Danish Crown

Kim Kjær Knudsen
Allindemaglevej 60
4100 Ringsted

+45 2166 4606

kim@kjaerkundsen.eu

Planter
KMC/AKV

Viggo Conradsen
Nødbjerggård, Debelvej 58B
6753 Agerbæk

+45 2177 8218

vnc@noedbjerggaard.dk

Agri Business
DLG

Dorte Bak Himmelstrup
Assensvej 9A, Kirkeby
5771 Stenstrup

+45 2961 5012

dorte@kokkenborg.com

Agri Business
Danish Agro

Michael Stevns
Kornmarken 1
8464 Galten

+45 4060 5400

mist@dlaagro.com

Dansk Agroindustri

Jens-Peter Lundgaard
JEMA, Kløservejen 2, Sahl
8850 Bjerringbro

+45 2049 2210

jp@jema.as

Branchefælleskaber

Fjerkræ

Martin Hjort Jensen
Øster Snedevej 35
7120 Vejle Ø

+45 2426 9286

martin@mariesminde.net

Gris

Erik Larsen
Dyrehavegård, Lundbyvej 12
4261 Dalmose

+45 4092 6730

ela@lf.dk

Kvæg

Christian Lund
Skodborg Kirkevej 5
6630 Rødding

+45 4020 8404

christian@skatkaer.dk

Planter

Torben Hansen
Tågerødvej 1
4681 Herfølge

+45 4027 6704

th@vkst.dk

Økologi

Hans Erik Jørgensen
Møllergyden 3
5683 Haarby

+45 4073 1133

hans.erik@risbjerg.nu

Økonomi & Virksomhedsledelse

Anders Harck
Solbjergvej 64
6731 Tjæreborg

+45 2325 6473

harck@mail.dk

Kompetencemedlemmer

Kompetencemedlem

Pernille Lohmann

+45 3031 8031

pel@dlr.dk