Øko-markdag 2026

Årets største økologiske begivenhed onsdag den 3. juni i Almind ved Kolding.

Kom med til sommerens største økologi-event, hvor landmænd, elever, rådgivere, forskere og andre med interesse for økologisk landbrug mødes.

Hør mere om naturkrav på økologiske bedrifter

Besøg L&F Økologis stand på Øko-markdag og få indblik i arbejdet med nye naturkrav til økologiske bedrifter. Økologisektionen i L&F arbejder aktuelt med et konkret forslag, der skal styrke biodiversiteten i agerlandet og synliggøre flere af de positive effekter ved økologisk produktion.

Kig forbi standen, stil spørgsmål og bliv klogere på marknaturscoren, tankerne bag de nye krav og mulighederne for at styrke biodiversiteten i det økologiske agerland. Vi glæder os til at se dig.

 

Læs mere om okomarkdag.dk


På Øko-markdag kan du herudover bl.a. opleve:

·     Maskindemonstrationer

·     Et stort udstillingsområde

·     Afgrødedemonstrationer

·     Oplæg med ny viden om økologi

·     Guidede rundvisninger

·     Et hyggeligt spiseområde med salg af økologisk mad og drikke

Tid og sted

3. juni kl. 9.00-18.00

Vestergade 112, 6051 Almind

Pris og tilmelding

Gratis entré, og tilmelding er ikke nødvendig.

Udstiller: kræver tilmelding og betaling. Se mere i udstillerguiden.

Kontaktoplysninger

Telefon: 40929950

Mail: oekomarkdag@icoel.dk

Bag Øko-markdag står Innovationscenter for Økologisk Landbrug, Landbrug & Fødevarer Økologi, Økologisk Landsforening, Velas, VKST, ØkologiRådgivning Danmark, Syddansk Økologi, Agillix og ICROFS. Vi samarbejder bredt med maskinproducenter, frøfirmaer og andre virksomheder om aktiviteter på dagen.